Podczas zakupu nieruchomości należy myśleć przyszłościowo i postrzegać ją jako inwestycję na lata. Nie powinno się wybierać najtańszej oferty, ponieważ najczęściej oznacza to niski standard wykończenia oraz możliwe ukryte wady. Warto zainwestować w lepszą jakość, co przyniesie w przyszłości większy zwrot, zarówno przy sprzedaży, jak i podczas użytkowania i mieszkania samego w sobie.
Często przez presję szybkiego kupna nieruchomości, obniżamy nasze oczekiwania. Zgadzamy się wówczas na mniej funkcjonalny rozkład mieszkania, gorszą lokalizację czy mniejszą powierzchnię. Należy pamiętać, że nie powinno się spieszyć z wyborem wymarzonej nieruchomości. W przeszukaniu całego rynku w dogodnej dla Ciebie lokalizacji pomoże Ci jeden z naszych agentów.
Cenisz współpracę ze swoim bankiem? To rzeczywiście powód do zadowolenia, ale jeśli chcesz otrzymać kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach, warto zapoznać się z ofertą innych banków. Może się bowiem okazać, że konkurencja zapewnia lepsze oprocentowanie lub inne korzyści. Oczywiście ze swoim doradcą bankowym też się skonsultuj.
Odbierając mieszkanie, zawsze należy sporządzić protokół odbioru technicznego. Powinien zawierać nie tylko informacje o wadach i usterkach (np. nierówne ściany), ale również termin, w którym zostaną usunięte przez sprzedającego. Jeśli nie czujesz się specjalistą w tym zakresie, przyjdź z osobą, która pomoże Ci ocenić stan techniczny mieszkania. Dla pewności zabierzcie ze sobą taśmę mierniczą, kątownik i poziomicę.
Jeśli nie jesteś pewny, że otrzymasz kredyt hipoteczny lub uzbierasz potrzebne do zakupu fundusze, nie podpisuj umowy bezwarunkowej. Spróbuj wynegocjować klauzulę odstąpienia od umowy bez ponoszenia kary, ponieważ koszty jej zerwania zwykle są bardzo wysokie.
Jak widzisz, czas jest kluczowy podczas wyboru odpowiedniego mieszkania. Formalności, których należy dopełnić zwykle są czasochłonne. Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej na zakup mieszkania, weź pod uwagę, że uzyskanie kredytu w banku potrwa. Następnie ustal z deweloperem terminy dostarczenia dokumentów i dokonania płatności. Uwzględnij margines czasowy na wszystkie potrzebne czynności.
Bardzo często nie bierze się pod uwagę wszystkich kosztów, które są związane z zakupem nieruchomości.
Poważny błąd, który wynika z tego, że nie bierzemy pod uwagę wszystkich kosztów związanych z zakupem mieszkania. Wzięcie kredytu hipotecznego to jedno, ale do kosztu nieruchomości należy doliczyć również opłaty transakcyjne i notarialne oraz związane z wyposażeniem wnętrz i późniejszym utrzymaniem lokalu. Warto na przykład wiedzieć, że koszty ogrzewania zależą od położenia i standardu wykończenia mieszkania.