Czym różni się zadatek od zaliczki?
Zadatek i zaliczka to dwie formy zabezpieczenia, zarówno dla strony kupującej, jak i sprzedającej. Są to przedpłaty, potwierdzające i gwarantujące realizację umowy między obydwiema stronami. Z artykułu dowiesz się czym różni się zaliczka od zadatku.

Zadatek

 

Jest to popularniejsze rozwiązanie przy transakcjach na rynku wtórnym. Zabezpiecza on obie strony przed wycofaniem się z umowy.

 Jeśli z winy którejś ze stron nie dojdzie do realizacji umowy na warunkach określonych w umowie przedwstępnej to:

-          Stronie sprzedającej przysługiwać będzie prawo do zatrzymania zadatku

-          Stronie kupującej przysługiwać będzie prawo do zażądania dwukrotności wpłaconego zadatku

 Zatrzymanie zadatku otrzymanego od strony kupującej często następuje również wtedy, kiedy kupujący nie otrzyma kredytu od banku. Aby zabezpieczyć się przed utratą pieniędzy, kupujący powinien zadbać o dodatkowy zapis w umowie, który mówi, że zadatek podlega zwrotowi w sytuacji otrzymania negatywnej decyzji z 3 różnych banków. Sprzedający może natomiast nie zgodzić się na taki zapis. Wtedy kupujący powinien wykluczyć wszelkie możliwe ryzyka nieotrzymania kredytu lub poszukać innej nieruchomości.

 

Zaliczka

 

Zaliczką jest częścią ceny, która opłacana jest jeszcze przed wykonaniem umowy. Jeśli do umowy nie dojdzie, niezależnie od powodu rozwiązania, zaliczka jest zwracana kupującemu. Z zaliczką nie wiążą się również konsekwencje określone w Kodeksie Cywilnym.