Najem vs zakup
Kupić czy wynająć? Z tym dylematem zmierzy się zapewne każdy. Własne mieszkanie lub dom to z jednej strony niesamowity komfort, a z drugiej, często wiązanie się kredytem na lata. W wynajmowanym mieszkaniu jesteśmy u kogoś, nie możemy wprowadzić każdej zmiany chociażby w aranżacji wnętrza. Na co warto się zdecydować, kupno czy wynajem? Wybór jest w dużej mierze sprawą indywidualną. W tym artykule przybliżymy korzyści i wady zarówno najmu, jak i zakupu nieruchomości.

    1. Wynajem mieszkania, dla kogo?

 

Najem mieszkania nie jest tak zobowiązujący jak zakup mieszkania w kredycie hipotecznym. Najemca ma dużo większą elastyczność. Przy wynajmie nie musisz martwić się takimi kwestiami jak zdolność kredytowa, stabilność zatrudnienia, czy też wiązanie się na lata. Jest to więc prostsze i szybsze rozwiązanie w realizacji, a także dużo szybsze. Wynajem to idealna opcja dla kogoś, kto nie jest pewien, co do miejsca w którym chciałby zamieszkać na stałe, dla podróżników, dla studentów, a także dla osób które nie mogą pozwolić sobie na tak duży wydatek jakim jest zakup mieszkania lub nie mają zdolności kredytowej.

 

Zaletą najmu jest z pewnością elastyczność wyboru miejsca zamieszkania, szybkie rozwiązanie - często mieszkania są dostępne już od momentu podpisania umowy.

Najem ma także swoje wady. Przede wszystkim jest to zależność od właściciela. W każdej chwili może on zdecydować o sprzedaży nieruchomości, którą wynajmujesz. Wynajmowane mieszkanie nie daje też poczucia tego komfortu, że jesteś u siebie. Każdą większą zmianę w aranżacji przestrzeni należy przedyskutować z właścicielem. Zdecydowanie mniejsze poczucie swobody niż w mieszkaniu własnościowym. Ponadto co miesiąc płacisz poza czynszem administracyjnym jeszcze czynsz najmu, a często są to niemałe kwoty. Przeprowadzając kalkulację niejednokrotnie okazuje się , że czynsz najmu jest w podobnej wysokości, co rata kredytu na własne mieszkanie albo nawet wyższy. Nasuwa się więc pytanie, czy nie lepiej byłoby kupić coś swojego?

 

2. Zakup mieszkania

 

Posiadanie własnego mieszkania to zawsze doskonała inwestycja. Nieruchomości to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sposobów na lokatę pieniędzy. Z biegiem lat zakupiony lokal mieszkalny sukcesywnie zyskuje na wartości. Zawsze istnieje zabezpieczenie, że w razie potrzeby, mieszkanie można sprzedać, a z biegiem czasu na sprzedaży można zarobić. Innym rozwiązaniem jest wynajem zakupionej nieruchomości, co generuje stałe dochody.

 

Własne, wymarzone mieszkanie to dla wielu z nas spełnienie marzeń, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Wadą zakupu mieszkania jest duży nakład finansowy (w tym wkład własny), w przypadku nie posiadania wystarczającej ilości środków finansowych, konieczność zaciągnięcia kredytu hipotecznego z zobowiązaniem na długie lata.

 

W przypadku nabycia nieruchomości na kredyt w celach inwestycyjnych - możemy zlewarować nasz zakup i to najemcy będą spłacać nasz kredyt. Jeśli rata kredytowa wynosi przykładowo 1500 złotych a po odliczeniu wszystkich kosztów od najemcy otrzymujemy 1620 - oznacza to, że nie dość, że to najemca spłaca naszą ratę kredytową, dodatkowo każdego miesiąca zostaje nam drobna nadwyżka finansowa.

 

Przy zakupie nieruchomości formalności trwają znacznie dłużej niż przy wynajmie. Należy wziąć też pod uwagę koszt notariusza, remont lub wykończenie, co najczęściej zajmuje do kilku miesięcy.

 

3. Opłacalność zakupu

 

To, czy opłaca się kupić mieszkanie zależy oczywiście od wielu czynników. Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania w kredycie hipotecznym, warto zwrócić uwagę na wysokość kredytu i odsetek oraz czasu spłaty. Niezwykle istotna, zwłaszcza w tych czasach jest stopa procentowa oraz koszty dodatkowe, jak ubezpieczenia czy prowizje. Przy kredycie hipotecznym konieczne jest zapewnienie wkładu własnego, co zwykle zamyka się w 10-30% całej wartości.

 

4. Zakup czy wynajem - co wybrać?

 

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Każdy z nas ma różne potrzeby. Na pewno decyzja o zakupie mieszkania powinna być skrupulatnie przemyślana. W końcu to zakup na lata. A Ty, jakiej nieruchomości szukasz? Marzy Ci się własne mieszkanie, czy to zbyt duże zobowiązanie?