Rola agenta nieruchomości jest wieloaspektowa, obejmuje bardzo szeroki zakres usług, które mają na celu ułatwienie i przyspieszenie procesu zakupu nieruchomości. Od pierwszego spotkania z klientem, aż po finalizację transakcji, agent nieruchomości działa jako doradca, negocjator i przewodnik.
1. Wywiad z Klientem
Na początku współpracy agent nieruchomości przeprowadza szczegółową rozmowę z klientem, aby zrozumieć jego potrzeby i oczekiwania. To jest kluczowy etap, w którym agent zbiera informacje na temat preferowanej lokalizacji, budżetu, wielkości nieruchomości oraz specyficznych wymagań, takich jak liczba pokoi, obecność ogródka czy garażu. Dzięki temu może lepiej dopasować oferty do oczekiwań klienta.
Kolejnym krokiem jest wyszukiwanie odpowiednich ofert. Agent korzysta z różnych źródeł, takich jak bazy danych, strony internetowe z ogłoszeniami nieruchomości oraz własna sieć kontaktów. Przegląda dostępne oferty, selekcjonując te, które najlepiej odpowiadają potrzebom klienta. Następnie przedstawia wyselekcjonowane propozycje, omawiając ich zalety i wady.
Następny etap to organizacja prezentacji wybranych nieruchomości. Należy pogodzić grafiki kilku osób jednocześnie, umówić się na konkretny termin oraz sprawdzić okolicę, by jak najbardziej trafnie opisać klientom poszukującym daną okolicę. Agent towarzyszy klientowi podczas oględzin i zwraca uwagę na istotne aspekty nieruchomości, które mogą umknąć mniej doświadczonemu kupującemu. Dzięki temu klient zyskuje pełniejszy obraz każdej z propozycji.
Jeśli klienci poszukujący są zainteresowani daną nieruchomością i poważnie zastanawiają się nad jej zakupem, agent nieruchomości sprawdza wówczas każdą kwestię administracyjno - prawną. Zwraca uwagę na stan księgi wieczystej, czy nieruchomość nie jest zadłużona lub wzięta pod zastaw. Wiąże się to z długim procesem, kontaktem z urzędami i innymi instancjami prawnymi.
Kiedy z formalnego punktu widzenia wszystko jest w porządku i klienci poszukujący decydują się na zakup nieruchomości, agent staje się negocjatorem ceny z właścicielami. Dzięki swojemu doświadczeniu i znajomości rynku potrafi wynegocjować korzystniejsze warunki zakupu. To głównie z nim toczą się rozmowy na temat ceny i to dzięki niemu poszukujący płacą jak najmniej za wymarzoną nieruchomość. Agent może również doradzić w kwestii finansowania, wskazując na dostępne opcje kredytowe oraz pomagając w kontakcie z doradcami finansowymi.
Wówczas, gdy cena została już uzgodniona, agent może przystąpić do pisania umowy przedwstępnej, zebrania wszystkich potrzebnych dokumentów, takich jak księga wieczysta, poprzedni akt notarialny nieruchomości, oświadczenie o gruntach czy współwłasności drogi. Prawnicza wiedza agenta i znajomość procedur są nieocenione w unikaniu potencjalnych problemów i komplikacji.
7. Finalizacja transakcji.
Załatwienie wszystkich formalności jest bardzo czasochłonne, a kończy się ono spotkaniem u notariusza w celu podpisania końcowego aktu notarialnego i przekazania kluczy. Agent nieruchomości czuwa nad przebiegiem wszystkich formalności do samego końca, dbając o to, aby klient mógł spokojnie wprowadzić się do nowego domu. Jego wsparcie nie kończy się jednak na tym etapie, gdyż często pozostaje w kontakcie z klientem, oferując pomoc w razie ewentualnych pytań czy problemów po zakupie.
Jak widać, rola agenta nieruchomości jest bardzo znacząca przy kupnie nieruchomości. To nie tylko pośrednik, ale przede wszystkim doradca i opiekun na każdym etapie procesu zakupu nieruchomości. Jego doświadczenie, wiedza i zaangażowanie sprawiają, że cały proces staje się mniej stresujący i bardziej efektywny, co pozwala klientowi skupić się na radości z nowego miejsca do życia. To ogromne ułatwienie i gwarancja bezpiecznej transakcji.